Kişisel Blog
Genel

Sigarayı Bıraktığımızda Neler Yaşarız

Sigarayı Bıraktığımızda Yaşayacaklarımız
Sigarayı Bıraktığımızda Yaşayacaklarımız
Herkese merhaba;
Günümüzün en tehlikeli maddelerinden birisi olan sigarayı kullanan kesim oldukça yüksek.Sigarayı her kullandığınızda içinize yaklaşık 7000 adet kimyasal maddeyi aldığınızı biliyor musunuz ?
İnsan yaşamını tehdit eden bir çok hastalığa sebebiyet veren, kansere yol açan bu maddeyi bıraktığınızda, yani tamamen ağzınıza sürmeme kararı aldığınızda nelerle karşılaşacaksınız, ne gibi değişiklikler olacak gelin hep birlikte bakalım.
Sigarayı bıraktığınızın ilk 20 dakikasında: Kullanımdan dolayı kalp hızlanması ve damar daralmasına yol açan sigarayı; bıraktığınız an kalp ritimlerinizin normale döndüğünü görürsünüz.El ve ayak parmak uçlarınızın sürekli üşümesine neden olur, bıraktıktan sonra elinizin ve ayak parmaklarınızın ısınmaya başladığını hissedeceksiniz.
Sigara bıraktıktan 2 saat sonra: Sigara kullanarak vücuda sürekli nikotun almış oluyorsunuz.2 saat sonra bu nikotinin eksikliğini hissedeceksiniz, bu da aşırı sinirlenme, gerginlik ve uyuma sorunlarına neden olacaktır.
Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra: Sigara kullananlarda kanında büyük miktarda karbondioksit bulunur, sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra karbondioksit kandan temizlenmeye başlar.
Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra: Sürekli öksürmeye başlarsınız, korkulacak bir şey yok bu vücudunuzun kendini toksinlerden temizleme yoludur.
Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra: Tüm zararlı maddeler ve nikotin vücudunuzdan neredeyse tamamen temizlenmiş olur.Yediğiniz içtiğiniz şeylerden tat almaya başlarsınız.

Sigarayı bıraktıktan 72 saat sonra:  Sigara kullanımından kaynaklı bol nikotin alımından dolayı mide rahatsızlığı, baş dönmesi, depresyon gibi rahatsızlıklardan tamamen kurtulursunuz.
Sigarayı bıraktıktan  1 ay sonra: Sigara kullanımından kaynaklı kanser, kalp krizi vb. riskler azalır.
Sigarayı bıraktıktan 3-9 ay sonra: Sigaranın akciğere verdiği zararlar onarılır , öksürme, nefes darlığı gibi sigaranın yan etkileri artık görülmez.
Sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra: 1 yıl sonra sigara kullanımından kaynaklı damar daralması ve kalp hastalıkları riskini %50 indirmiş olursunuz.
Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra: Akciğer kanseri olma riskiniz %50 azalır.
Sigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra:  Hiç sigara içmeyen birisiyle kalp hastalığı geçirme riskiniz aynı seviyeye gelir.
Demem o ki zararın neresinden dönseniz kardır, yol yakınken vazgeçin.
Beni takip ettiğiniz için teşekkür ederim buraya tıklayarak beni takibe alabilir  veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz. İyi günler sağlıcakla kalın.

Yazar:

Girişimcilik ve Teknoloji alanlarında yazılar yazan GirisimciFilozof.Com Kurucusu

21 Yorum

 1. Baver Sağlam

  Sigara hayatı zehirliyor.Bir de birkaç yıl önce ölmek için para veriyorlar 😀 O kadar meraklıysan camdan atla 😀

  • hamdicetin

   Haklısın sağlık her şeyden önemlidir. Bende hasta olduğum zamanlar hayattaki en önemli şey sağlık diyorum ama iyileşince en önemli şey para diyorum. 🙂

   Şaka bir yana sağlığımıza dikkat edelim.

 2. Dogablogu.net

  Eğer çok çok tiryaki değilsen sorun yaşamazsın. Ama günde iki paket sigara içen bir adam çok sıkıntı yaşar..

 3. cemal altıntaş

  bunu sigara içtikden 15 dk sonra diyerek başlayarak 15 yıla kadar getirip sonunu gösteren bir yazı daha yazabilirsin hamdi :)Ben içmiyorum ama anne baba içiyor geberesiceler 😀

 4. Hazal'ın Dünyası

  Keşke kimse kullanmasa..

 5. ACEMIDEMIRCI

  Sigaraya ilişkin yen, uygulamalar gelecekmiş. Çok sevindim. Yolda sigara içmek de yasaklansın. Dört gözle bekliyorum. Her yer sigara kokusu ve dumanı olmasın diye 🙂

 6. Derya

  Çok faydali bilgiler. Sigara içmiyorum ama içenler için cok aydinlatici bir yazi olmus.

 7. Daha Mutlu Yaşam

  Sigara konusunda ben de katıyım.Arkadaş seçiminde bile çok dikkat ediyorum :))

  • hamdicetin

   En güzeli hep arkadaş meselesi yüzünden yayılıyor bu illet, al iç kardeşim bir şey olmaz ya diye diye geldi buralara kadar 😀

 8. Fatma ÜZMEZ

  Sigara kişinin sadece kendine çevresindekilere de zarar Allah'tan kapalı ortam yasağı geldide pasif içicilikten kurtulduk

 9. Paylaşalım !

  Yaşam kalitesini azaltıyor. Her türlü zararlı ama insan sağlığına bunu anlayıncaya kadar içmeye devam ediyor. Hastalığa yol açıp bırakması gerektiğini anlayınca anca aklı başına geliyor

 10. Fatofotofan Tv

  Ah babamda bıraksa ama benle mezara kadar diyor 12 yaşından beridir içiyor ve hiç bırakmaya niyeti yok öyle bir bağımlılık yapıyor işte.

 11. Mayıs Yağmuru

  Bende yaşam kalitesini azalttığını düşünüyorum. Ve el yüz üst baş kıyafetlere sinen kokusu 🙁 Berbat istediğiniz kadar parfüm veya türevi şeyler sıksanız bile bana hep o koku geliyor 🙁 Her yerde yasaklanması dileğiyle diyorum bende … Teşekkürler bilgiler için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil Oyun