Kişisel Blog
Genel

Saç Derisinde Çıkan Sivilceler

 

Saç derisinde sivilce çıkması hem erkeklerde hemde kadınlarda görülen bir sorundur. Aşırı yağlanmadan çok enfeksiyonla alakalı olan bu sivilceler en çok ense kısmında görülür içi iltihap doludur ve kaşınma yapar.
Kaşımak daha ciddi yaralar oluşmasına sebep olur,  bunlara necrotica adı verilir. İçi irin dolu değildir daha çok daha geniş kabuklanmalardır.
Saç derisinde çıkan sivilceler için evde yapabileceğiniz bin bir türlü reçete bulunmaktadır. Daha küçük sivilceler için mantara karşı ve antibakteriyel şampuan ve sabunlar kullanılır. Yaşadığınız evin temizliğine varana kadar her şey önemlidir aslında.Organik şampuanlar tercih edebilirsiniz, uzmanlar bu sivilceler için içinde antibiyotik bulunan kremleri öneriyor. Fucicort krem bu alanda en yaygın  kullanılanı ve kaliteli olanı.Krem kullanılarak geçmeyecek seviyede olan sivilceler var bunlar içinde ağız yoluyla alınan antibiyotikler öneriliyor.
Kuru bir saça sahipseniz nemlendirici özelliğe sahip şampuanlar kullanabilirsiniz, Saç kremi, şekillendirici, wax, sprey vb. ürünleri kullanmamalısınız bunlar saç derinizin hava almasını engeller ve tahriş olmasına sebep olur.Kepeğe karşı şampuan kullanmanızda bir nevi sivilce oluşumunu engellemede önlemdir.
Sülfür içeren sabunlar tercih edebilirsiniz.
Saçınızı mümkün olduğunda kısa tutun bu saç derinizin hava almasını kolaylaştıracaktır.Ayrıca saçınızın güneş görmesi veya yaz aylarında denize girmenizde fayda sağlayacaktır, tabi denizin kirlilik oranı önemli etken.
Limon suyu kullanarak ta sivilcelerin sönmesini sağlayabilirsiniz, bir limonu sıkarak bir yemek kaşığı su ile sulandırın daha sonra sivilceli bölgelere uygulayarak 15 dakika beklettikten sonra kepek önleyici bir şampuanla yıkayın.
En dikkat edilmesi gereken konu sivilceler ellememek, patlamamak bunu yaparsanız sivilcelere neden olan bakteriler dağılarak daha çok yayılır. İlaç tedavisine cevap vermeyen büyük akne halinde ki sivilcelere cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Yazar:

Girişimcilik ve Teknoloji alanlarında yazılar yazan GirisimciFilozof.Com Kurucusu

12 Yorum

 1. Dogablogu.net

  Güzel bilgiler var ama benim vücudum yağlı. Her zaman değil ama dönem dönem sivilceler sorun oluyor saç derimde..

 2. cemal altıntaş

  Benim kafamdada arada bir stresden cıkar cıktığı yerlerde bellidir sol arka çapraz yada sağ arka çapraz 🙂 stresden kaşınıyor sonra sivilce oluyor 🙂 verdiğin önerileri deneyeceğim Teşekürler.

  • hamdicetin

   Stresle alakası yok aslında, stresten kaynaklı aşırı ısınmadan dolayı vücuttaki iltihap dışarı atılıyor bu şekilde.

 3. Baver Sağlam

  Güzel bir bilgilendirme.Teşekkürler 🙂

 4. Zeyneppppp

  Benimde saç derisi sorunum vardı fakat kısa süre içerisinde çözüldü bu makale sayesinde.

 5. Berna Laçin

  Siteniz çok güzel sık sık takip ediyorum teşekkürler.

 6. Oya Yakut

  Bence herkesin bu önerilere uyması gerekiyor çok teşekkürler.

 7. Deniz Çıkıcı

  Saç derisi hastalıkları ciddiye alınması gerekli uyarılarınız için teşekkürler.

 8. Aslı

  Saç derisinde çıkan sivilcelerden şikayetçiydim makaleniz sayesinde iyi olacağına inanıyorum teşekkürler.

 9. Derya Tezel

  Gerçekten Mükemmel bir yazı olmuş Ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir