Özgün Makale Nasıl Hazırlanır ?

Blogger
21

 

Herkese merhaba, öncelikle belirtmek isterim ki özgün makale hakkındaki yazımı basit düzeyde anlatacağım.Daha çok blogger altyapısı kullanan sitelere hitap edecek.
Özgün makale denilince akla Google‘da hiç yazılmamış bir yazı geliyor direk. Bu biraz imkansız tabi ki sizin yazacağınız konuyla ilgili bir çok makale ve kaynak mevcut, siz bu kaynaklardan faydalanarak kendi yorumunuzu ortaya koyup yeni bir makale ortaya çıkarmalısınız. Ve bu makalenin en az 200-250 kelime olması google’nin sizi ciddiye alması için oldukça önem arz ediyor.
Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, makalemize uygun bir  başlık oluşturmalıyız. Sıra geldi kullanacağımız resimlere. Resimlerin hepsinin aynı boyutta olması önemlidir, yazı içinde kullanacağımız resimleri de aynı boyutta hazırlamalıyız. Resimler için en uygun format JPG. formatıdır.Resim boyutunun yüksek olması sayfanızın geç yüklenmesine sebep olmaktadır. Resimlerin üzerine logomuzu eklemek veya herhangi bir yazı yazmak için PhotoScape programını indirebilirsiniz.Kullanımı basit bir programdır, youtube ve google’den bu konularda yardım alabilirsiniz.
Resim işini hallettikten sonra makalemizin en üstüne hemen resmimizi yükleyelim.Daha sonra yüklediğimiz resmin üzerine tıklayalım ve aşağıdaki araçlar karşımıza çıkacaktır. (Blogger İçin)
Özgün Makale Nasıl Hazırlanır
Özgün Makale Nasıl Hazırlanır
Geniş veya Çok büyük seçeneklerini kullanabiliriz boyut olarak daha sonra resmimizi ortalayalım. Başlık ekle kısmına yazımızın başlığını kopyalayıp yapıştırabiliriz, aynı işlemi özellikler kısmındaki 2 alan içinde tekrarlayalım. Eklediğimiz her resimde bu işlemi yapmamız. Google’nin yüklediğimiz resimleri daha hızlı indexlemesiniz sağlayacaktır.
Daha sonra yazımızı yazmaya başlayalım; yazımızı yazarken dikkat etmemiz gereken şeyler tabiki var öncelikle araçları tanıtalım.(Blogger İçin)
Özgün Makale Nasıl Hazırlanır
Özgün Makale Nasıl Hazırlanır

 

 1. F işareti (font) seçimi yapmamız içindir.Hangi fontla başladıysak o fontla devam etmemizde fayda var.
 2. tT şeklindeki yazının boyutunu belirlememizi sağlıyor, yazıyı ‘normal’ seçeneği ile yazmalıyız.
 3. Sonrasındaki araç yazı içinde farklı başlıklar kullandıysak o alandaki başlıkları belirlememizi sağlar.
 4.  B/I/U  Kalın, italik ve altı çizili yazmamızı sağlar.
 5. Diğer iki alandan ilki yazının rengini diğeri ise arka planın rengini belirlememizi sağlar.
 6. ‘Bağla’ Herhangi bir resme veya yazıya link vermemizi sağlar. yazıyı veya resmi seçip link verebiliriz.
 7. Resim icomu video yüklememize, video iconu video yüklememizi sağlar.
 8. Emoji yazı içinde yaptığımız smile ifadelerini oradan yapabiliriz bu şekilde 🙂 çıkmaz ama 😆 yukarıdaki emoji iconundan halledebiliriz.
 9. Sonrasında ki işaret anasayfada yazımızın ne kadarının gözükmesini istiyorsak o kısma gelip kullandığımız taktirde seçtiğimiz kısım kadar anasayfada görünür devamını okuyu tıkladıkları zaman yazının tamamı görünür.
 10. sonrasında ki araç yazımızı ortalamamızı, sağa veya sola yaslamamızı veya iki yana yaslamamızı sağlar.
 11. Diğer 2 araç madde halinde sıralamamızı sağlar.
 12. Sonrasındaki ise alıntı yaptığımızı cümlelerde kullanırlır.
Basit bir anlatımdan sonra bu araçları kullanmak gerçekten şart.Yazımızı yazarken mutlaka;
 • Normal boyutlarda yazmalıyız.
 • Rengini gerekmedikçe değiştirmemeliyiz,
 • 2 Yana yaslayarak yazmalıyız.
 • İmla klavuzuna uygun şekilde yazmaya dikkat göstermeliyiz. (Çok rastlıyorum örneğin kelimeyi bu şekilde uzatıyorlar ”Geliyoruzzzz…’) 😆
 • Google aramalarında üst sırada çıkmak istediğimiz kelime neyse o kelimeyi yazımızın içinde mutlaka kullanmalıyız. (Örneğin; Makyaj kelimesinde üst sıralarda olmak istiyoruz google’da yazımızda  ‘Bugün  aldığım Makyaj malzemelerim”) şeklinde o kelimeyi geçirebiliriz. ve bu kelimeyi kalın yazarak belirginleştirelim daha sonra kendi sitemizde ilgili kategorinin linkini ekleyebiliriz.)

 

Yazımızı paylaşmadan önce hemen sağda Etiketler, Program yap vb. araçları göreceksiniz. (Blogger için), bu araçlardan etiketler kısmına yalnızca göndereceğiniz kategorinin etiketini yazarsanız sizi için daha iyi olacaktır, fazla etiket yapmak iyi değildir. Arama açıklaması kısmına google’da sizin yazınızı ne yazarak aramalarını istiyorsanız o alana yazabilirsiniz. Hepsi bu kadar yazımız hazır.
Basit bir şekilde daha düzgün makale hazırlamayı anlattım, gezindiğim blog sitelerde bu eksikliği gördüğümden dolayı bu yazıyı hazırlama ihtiyacı hissettim kendimde. Daha iyi bloglar için …
Kendinize iyi bakın, iyi bloglamalar..
21 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blogger
3
Metin2 Blogger Anarschi Teması İndir

Metin2 Blogger Anarschi Teması İndir Herkese Merhaba; Bu gün kendim için düzenlediğim  güzel bir oyun olan Metin2 temasını sizlere sunuyorum. Temanın özelliklerine geçecek olursak. Basit sade bir kullanışa sahip ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tema. Fakat tema responsive (mobil uyumlu) değil. Dileyen arkadaşlar aşağıdaki indir butonundan indirip deneyebilir. Yorum yapmayı unutmayın. …

Blogger
9
Blogger Özel Alan Adına SSL Almak

SSL sertifikası, günümüzde birçok sitede bulunmakta ve sitenin güvenilir olduğunun garantisini vermektedir. Blogger için ise özel alan adındaki bloglara bu imkan sunulmamakta olduğundan, sizin için bir yolunu buldum.Üyelik ve siteyi eklemekİlk olarak CloudFlare adresine gidiyoruz ve üye olduktan sonra bu ekrandaki belirttiğim yere sitemizin adresini giriyoruz.Hemen ardından “Begin Scan” butonuna basıyoruz. Ekledikten …

Blogger
8
Blogger Bilgi Kutusu Eklentisi

Merhaba istek üzerine artık blogger eklentilerini paylaşmaya başladım. Daha önce  paylaştığım makalede yorumlara blog sitelerimizi zengin gösterecek ve işimizi kolaylaştıracak eklentiler paylaşırsan seviniriz tarzında yazmıştı bir kaç kişi. Bende ne paylaşacağımı düşünüyordum zaten. Bir kategori daha eklemiş oldum paylaşımlarıma, Lafı fazla uzatmadan bu gün sizlerle hangi eklentiyi paylaşacağım Blogger Bilgi …